Smykkeværksted - for begyndere - mandag aften
Tilmeld
Lær guldsmedeteknikker og skab dine egne smykker
Drømmer du om at lave dine egne unikke smykker? På dette kursus i guldsmedeteknik for begyndere lærer du grundlæggende teknikker, som giver dig mulighed for at skabe smukke sølvsmykker fra bunden.
Hvad lærer du?
- At arbejde med basale guldsmedeteknikker gennem små, faste projekter.
- At udvikle dine egne designs og skabe færdige smykker i sølv.
- Teknikker som savning, lodning, filing og polering.
Du kan også medbringe dine egne idéer og få hjælp til at føre dem ud i livet. Kurset giver dig mulighed for at komme hjem med flere forskellige færdige smykker.
Materialer og udgifter
Der vil være et udvalg af sølv og ædelsten, som du kan købe af underviseren. Har du særlige ønsker, er du velkommen til at kontakte underviseren på forhånd.
Fællesudgift: 550 kr., som afregnes med underviseren. Dette dækker nødvendige hjælpematerialer til kurset. Materialeudgifter til smykkerne afhænger af dine projekter.
Bliv en del af et inspirerende fællesskab, hvor idéer og erfaringer deles, og hvor du får mulighed for at udvikle dine kreative evner i et trygt og motiverende miljø.
OBS! Ikke undervisning d. 22. september og 13. oktober
Undervisningssted
Praktisk information
- Hold nr:
- 225113
- Status:
- Venteliste
- Første møde:
- 1.09.25 kl. 18:00
- Sidste møde:
- 3.11.25 kl. 18:00
- Mødegange:
- 8
- Lektioner:
- 28
Pris
- Almen
- DKK 1695,00
- Pensionist
- DKK 1610,00
- Efterlønsmodtager
- DKK 1610,00
- Studerende
- DKK 1610,00

Sara Højgaard Jørgensen
Sara har altid været meget kreativ, som 5 årig lærte hun at strikke og har strikket lige siden.
I 2009 begyndte hun arbejdet med smykker. I 2013 var hun på Engelsholm højskole, hvor hun gik på smykkelinien. Efter højskolen købte hun et brugt guldsmedeværksted, og siden har hun arbejdet videre og udvidet værkstedet med flere nye teknikker.
Hun har undervist på forskellige aftenskoler siden 2011. Udover at undervise er Sara også udøvende kunsthåndværker og hendes smykker findes på forskellige markeder og i butikker.
Privat bor hun på en gård, hvor guldsmedeværkstedet er i to af værelserne. På gården har de 13 mohairgeder som bliver brugt til at få lavet eget garn af. Mohairgarnet er naturligt hvidt, og det har givet Sara lysten til at farve garnet. Der er mange muligheder for at lave helt unikke udtryk i garnet. Derfor farver Sara også på andre garntyper.
www.shjsmykker.dk